גן לאומי כפר נחום

גן לאומי כפר נחום

הגן הלאומי כפר נחום ממוקם בצפון הכנרת, כ-30 ק"מ מאתנחתא באפיק. הוא מכיל אתרים קדושים לנוצרים – חלקם כשרידים וחלקם ככנסיות פועלות עם ארכיטקטורה מרשימה – על גבעה המשקיפה אל הכנרת. והוא ממשיך לטיילת נעימה לאורך הכנרת, ומגיע גם אל מעיינות שווים בהחלט.

כנסיות ובתי כנסת
כפר נחום הוא מקום ממש חשוב לנוצרים. הסיבה לכך היא שבשלב מסוים ישו עזב את נצרת, והעביר את מקום מושבו ופועלו לכפר נחום. אז, כמו שאתם יכולים לתאר המקום הוא יעד מרכזי לצליינים – או במילים פשוטות תיירים נוצרים. בשנת 1990 נבנתה כאן כנסייה מתומנת עם אבנים לבנות ושחורות – עם חלונות המביטים אל המדשאות המטופחות והכנרת הקסומה. הכנסייה עצמה נבנתה על שרידים של כנסייה מהמאה ה-5 לספירה.

אך כידוע, לפני שהיו כאן נוצרים – היו (ויש עדיין) יהודים. לפיכך, הגיוני שנמצא כאן גם בית כנסת. מדובר בבית כנסת מהמאה ה-4, שעבר שחזור מרשים – מה שמאפשר להלך בין קירותיו החלקיים, ולהתבונן בעיטורים הרבים על המשקופים והעמודים. בסמוך לשרידי בית הכנסת נמצא גם מאוזוליאום. החלק שלו שמעל הקרקע לא שרד, אך החלק התת קרקעי מוביל למערה ובה גומחות קבורה.

מעיינות, מפל וכנרת אחת
שלושה מעיינות נובעים בתחום הגן הלאומי כפר נחום. 1. עין נור – שמימיו מלוחים, ומוטים לפיכך אל מוביל הלוקח את המים ישירות אל הירדן, באופן שיעקוף את הכנרת  ולא ימליח את מימיה. 2. מעיין עין שבע – נובע בתוך הכנסייה הפרנציסקנית ממש, ומעליו בריכה מגניבה. 3. עין איוב – שלידו זורם מפל כיפי שעושה אחלה מסג' לעורף ולגב. גם בעין שבע ועין איוב ישנם שרידים של כנסיות ואפילו פסיפסים שהשתמרו.

מהגבעה הקטנה של כפר נחום יורדת טיילת נעימה ונוחה – שמביאה אתכם עד לכנרת – אם לטבילה קצרה, או אם רק לרגע לנשום את ריחה ויופייה.