הנרקיסים של אחו נוב

הנרקיסים של אחו נוב

10 ק"מ בלבד מאתנחתא באפיק נח לו אחד מריכוזי הנרקיסים הגדול ביותר בארץ ישראל – אחו נוב. אז, אם הגעתם אלינו לחופשה חורפית ומפנקת  בחודשים ינואר ופברואר – לבשו משהו חם וסעו כמה דקות לאחו נוב, שבין המושבים נוב וחיספין, והיו מוכנים להריח את ריחו הנפלא של הנרקיס ולהביט ביופיו האצילי והמרגש ממש.

שמורת אחו נוב
לפעמים מטעויות קורים דברים נפלאים, וזו הדוגמא לשמורת אחו נוב. השמורה הממוקמת בדרום הגולן, מצויה על רמה מישורית שהיא בעלת ניקוז "גרוע". בזכות הניקוז הלא טוב הזה, וגם בזכות נביעות קטנות ורבות שפעילות על הרמה הקטנה – נוצרו המון המון בריכות קטנות, ובאופן כללי שטח שהופך לביצה בחורף – בשל כמות הגשמים הגדולה.

התנאים הללו מהווים קרקע פורייה ומדהימה לפריחת הנרקיסים – שפורחים כאן בהמוניהם, כמו בזרי פרחים גדולים ומרשימים, ומפיצים את ריחם לכל עבר. הנרקיסים מופיעים כאן בינואר ועד אמצע פברואר בערך. אבל, זהו לא הסוף עם הפריחה במקום היפיפה הזה. בסוף פברואר ובמרץ ימלא את השמורה אירוס הביצות הצהוב והמיוחד. וכמובן, שהאביב ממלא את שמורת אחו נוב בחגיגה צבעונית מאין כמוה.

מסלול הליכה נוח לכל המשפחה
מי שיגיע לכאן להתמזג עם הריחות המשכרים והמראות הקסומים לא צריך ללכת הרבה, וגם לא צריך להתאמץ. תוכלו להחנות בנוחות במגרש החנייה המסודר של השמורה ליד היישוב חיספין. משם תעלו מיד על המסלול המעגלי שאורכו ק"מ אחד בלבד. מסלול מישורי ונוח, שיעביר אתכם בין כרי הנרקיסים בחודשים ינואר – פברואר ובין עשרות האירוסים והפרחים הנוספים לקראת בוא האביב. חלק מהמסלול אפילו הונגש לנכים.  כמו-כן, צומחים בשמורה לאורך השנה כ-400 מינים שונים של צמחים, חלקם מצויים וחלקם אפילו נדירים – שכן, לא רבים שטחי הגידול הארץ ישראליים שנותרו ביצתיים ולחים כמו שמורת אחו נוב המרהיבה ביופייה.