להכיר את קצרין של פעם

להכיר את קצרין של פעם

קיסרין, כך נקראה העיר היהודית המשגשגת ששכנה במאות ה-2 עד ה-7 לספירה, במקום שבו הוקמה קצרין החדשה של היום. קיסרין הייתה אחת משורת ערים יהודיות שנבנו בגולן בתקופת המשנה, וכיום ניתן למצוא שרידים מאותה העיר – בתי כנסת ומקוואות וסמטאות של שוק הומה אדם.

בשנת 749 אמנם הרסה רעידת אדמה גדולה את העיר; אך שרידים רבים שנותרו, אפשרו לארכאולוגים לחבר פיסה לפיסה, ולשחזר מבנים ורחובות. ובאופן זה – מתאפשר למבקרים לבצע קפיצה בזמן, ולהכיר את אורחות החיים של יהודי הגולן באותם הימים. בפארק קצרין השכילו גם להביא שחקנים ומדריכים שלובשים בגדים מסורתיים של תקופת המשנה והתלמוד – כך שהחוויה אפילו מועצמת.

אנחנו מזמינים אתכם לקפוץ מרחק של 23 ק"מ מאתנחתא באפיק אל העיר הקדומה קסרין (בפארק קצרין), ולקבל טעימה ממה שהיהי כאן פעם.

פארק קצרין

  • הפארק התלמודי
    כאן תוכלו לפסוע בין סמטאות השוק. לעבור בין שרידי הבתים שנבנו מאבן הבזלת המקומית. לעבור בבית הבד, ואפילו ללמוד כיצד הכינו כאן פעם שמן זית. חלק מהמבנים שוחזרו, כך שניתן להתרשם מהדרם הרב. אפשר לעבור כאן גם עם מפה מצוירת שתחזיר עוד קצת את חיי המשפחה והקהילה שהיו פה פעם, לפני יותר מאלפיים שנה.
  • בית הכנסת העתיק
    המבנה המפואר ביותר היה כמובן בית הכנסת. בגלל שרבים מאוד מהעמודים נשתמרו, הצליחו הארכיאולוגים להעמידם מחדש, וליצור תחושה אמתית למדי של בית הכנסת – על ספסליו, הפסיפסים שלו והכותרות המקשטות את עמודיו. בבית הכנסת תוכלו לצפות גם בסרט, שבו ג'קי לוי ישתף אתכם בחוויית בית המדרש כפי שהתרחשה כאן פעם – בחדווה ובהמיית לימודי החכמים.
  • פעילויות לכל המשפחה
    בימות הקיץ מתקיימות כאן פעילויות יצירה לילדים ובתוספת תשלום תוכלו להצטרף גם לסיורים מודרכים עם שחקנים המפיחים חיים בשרידי קסרין העתיקה. תוכלו גם לדרוך על ענבים בגת, ולהפיק שמן בבית הבד המשוחזר. פעילות אחרת מאפשרת לכם להכין יחד אוכל בדרכים של פעם, ולהסב יחדיו לשולחן אותנטי – מלא במטעמים ואהבה.