מוזיאון עתיקות הגולן בקצרין

מוזיאון עתיקות הגולן בקצרין

הגולן הוא עתיק יומין. יש בו והיה בו הכול; חקלאות פורה וציד של חיות ענק. היו בו תרבויות אלילות שונות ומרד ברומאים וקרבות גבורה עזים. יש פה ברמת הגולן הכול מהכול. לפיכך, ריכזו בעיר המרכזית (והיחידה בעצם) של רמת הגולן, היא קצרין, הרבה מהמיצגים והפריטים שנמצאו ברחבי רמת הגולן – כדי להציגם לכל חפץ במקום מרוכז אחד. בילוי במוזיאון ממוזג ביום חם – הוא מקום נפלא לבלות בו כשבחוץ חם, ובפנים יש המון מה ללמוד ולראות.

מה במוזיאון?

 • גולגולות, שלדים ועצמות
  מסתבר שפעם חיו ברמת הגולן (בתקופה הפליאוליתית, אבל גם הרבה הרבה אחרי) – חיות ענקיות, שכיום לא נראות באזורינו כלל וכלל. למשל, היו פה פעם פילים, ואכן גולגולת במצב מצוין של פיל מוצגת במוזיאון לראווה. גם עצמות קרנף גדול ממדים ואריה, שור הבר וסוס הבר – מוצגים פה. בנוסף, עצמות צבאים ואיילים וגם זאבים.
 • בית מלפני 6000 שנה
  תוכלו להיכנס לשחזור של בית עשוי מאבן בזלת מקומית, כשמעל ראשיכם גג עץ, בוץ וקש. בתוך הבית פסלונים וכלים למיניהם. כך שתוכלו לחוש כיצד חיו פעם ברמת הגולן.
 • שולחן דולמנים וגלגל רפאים
  תראו במוזיאון שולחן אבן עשוי מאבנים ענקיות ששימש כקבר, דולמנים רבים ניתן לראות פזורים ברחבי רמת הגולן עד היום. דגם של חומות אבן הבנויות במעגל, ששימשו למטרות פולחניות כלשהן. הסבר מרתק על גלגל הרפאים מוצג בחזיון אור קולי.
 • גמלא
  הצגת העיר המרתקת, הבנויה על צלע הר גבוה במרחק קצר מקצרין עצמה. הצגת הקרב המר והסיפור ההיסטורי המעניין של המקום הזה. הכול מוצג בשחזורים ובחזיון אור קולי מושקע מאוד.
 • נצרות בגולן
  בגלל הקרבה לכנרת ולירדן שהם קדושים לנוצרים, היווה הגולן מקום להתיישבויות נוצריות לא מעטות – סיפורן של ההתיישבויות האלה – מוצג גם הוא במוזיאון.
 • ימי המשנה והתלמוד

חלק גדול במוזיאון מוקדש לבתי כנסת רבים הפזורים ברמת הגולן, כאשר התצוגה מלאה בפריטים רבים הכוללים שופר וכתובות בעברית, אבני פסיפס ועוד.

קצרין נמצאת 37 ק"מ מאתנחתא באפיק, והנסיעה לשם תעביר אתכם ביופיו המרהיב של הגולן. נסיעה וביקור מומלצים לכולם.