מעיינות באזור אפיק

מעיינות באזור אפיק

אדמת הגולן מלאה, בין השאר, במעיינות רבים. מעיינות בעלי מים מתוקים, טובים ומרעננים. בימות הקיץ החמים, כאשר אתם מגיעים להתארח באתנחתא באפיק, כדאי לכם לקפוץ אל אחד מהמעיינות הנפלאים האלה והקרובים מאוד לקיבוץ – לטבול במים הטבעיים, ולשוב חזרה לנוח בחדר המפנק וה…ממוזג!

 • עין פיק
  במרחק של כחצי ק"מ מאתנחתא באפיק היה פעם כפר סורי שנקרא גם הוא פיק. שם בין שרידי הכפר אפשר לראות בבירור שלפני כן הייתה שם התיישבות יהודית (מהתקופה הרומית), ועדות לכך ניתן למצוא בכתובות העבריות המופיעות בכותרות של העמודים ובמשקופים של בתי הכפר. ושם, בינות מבני הבזלת, תחת צל של אקליפטוסים ותאנים גדולות ופוריות נחה בריכה קסומה, היא עין פיק. הדרך אל מעיין פיק היא קצרה ומסודרת מאוד, ועוברת דרך מדרגות בזלת מקומית. והבריכה עצמה, על אף היותה שוקקת אדם בחגים ובשבתות – גדולה מספיק כדי להכיל את כל באיה. מצננת ומפנקת במיוחד.
  כמו-כן, אפשר לטייל בנחת מסביב לבריכה, ולראות את הצינורות השואבים היוצרים מעין מפלים קטנים, ולהתבונן בנוף המרהיב הניבט.
 • עין מצוקי האון
  כ-7 ק"מ מקיבוץ אפיק תמצאו את קיבוץ כפר חרוב, שהוא אחד מהיישובים הממוקמים על מצוקי האון המרשימים, המשתפלים אל הכינרת הפרושה כחולה ויפה לרגליהם. ובסמוך לקיבוץ ישנן מדרגות שיורידו אתכם אל עבר בוסתן נפלא וירוק, שבליבו נחה בריכה קטנה ויפה, שעומקה כמטר וחצי – כך שהיא רק מחכה וממתינה שתיכנסו ותרטיבו ותצננו את גופכם. ואז, כשתתרגלו לקור של המים, הביטו מסביב והשקיפו אל הגליל התחתון והכינרת. אה… כמה טוב!
 • עין אי"ה
  עין אי"ה היא בריכת מים קטנה, אך מימיה נקיים וצוננים, וממנה נשקף במרחק של פחות מק"מ משולש הגבולות: ירדן-ישראל-סוריה. הבריכה שהייתה כאן מימות הסורים, שוקמה וטופחה ע"י חבריו של אי"ה הוא אילון יעקב הורוביץ, התינוק הראשון של אלוני הבשן שנהרג בעת פעילות בחודש שבט, התשס"ד (2004). ליד הבריכה צומח עץ שיזף ענק מימדים ותחתיו ספסל, המזמין לשבת ולהתפעל מהנוף. מעיין עין אי"ה נמצא בסמוך לקיבוץ מיצר, כ-9 ק"מ מאתנחתא באפיק.
 • עין שריר
  עין שריר, בשונה מהמעיינות שהזכרנו עד כה, שאליהם ניתן להגיע תוך הליכה קצרה בלבד מהרכב, מצריך קצת יותר הליכה. הכניסה הרגלית אליו היא 3.5 ק"מ צפונית למבוא חמה על כביש 98. אך, מי שמוכן ללכת ברגל יגיע אל בריכה צרה וארוכה באורך של 10 מ' – לא פחות ולא יותר! אז כאן, אחרי שנחתם מעט בצל ושתיתם מים, וטבלתם לצורך התרעננות במי הבריכה הקרירים. אפשר גם לעשות קצת כושר, ולשחות כמה בריכות.


ואחרי ששחיתם, טבלתם והתרעננתם? זה הזמן לחזור לאתנחתא באפיק, ולהמשיך להתפנק באוויר הנקי הטוב.