סיור בגן לאומי כורזים

סיור בגן לאומי כורזים

כמו כפר נחום הקרוב לכורזים, גם ברמת עתיקות כורזים הן ציון דרך חשוב של עולי הרגל הנוצריים – כמקום שבו העביר ישו זמן מה. כאן, שלא כמו בכפר נחום, מסופר כי ישו קילל את האנשים שלא הסכימו לקבל עליהם את הדת החדשה שלו. אבל, נראה שהקללה לא עבדה – מפני שהיישוב היהודי (ברובו) כורזים נותר מפותח ומשגשג מהמאה הראשונה ועד המאה השמינית לספירה. אחד הדברים הנזכרים כמשעותיים לגבי העיר הזו, הוא טיב התבואה שלה, שאיכותה הייתה ידועה למרחוק – ותושבי המקום התגאו מאוד להביא כביכורים לבית המקדש.

סיור בגן הלאומי כורזים מאפשר לכם הצצה, דרך עבודות החפירות, השימור והשחזור הנפלאים שמצבעים כאן – להביט אל עבר חלקים מרחובות העיר ההומה לשעבר, וגם לבתי ציבור שונים ולשרידי בתים פרטיים מלפני… הרבה הרבה זמן.

בית הכנסת הבזלתי של כורזים
אולם, השריד העיקרי שנותר בכורזים הוא בית הכנסת. בית הכנסת הזה שהוקם במרכזה של העיר – נבנה מאבני בזלת מקומיות. כאשר תלכו לכם בין אבני הבזלת ועמודי הבזלת שנותרו בחלקם שלמים כמעט – תוכלו להתפעל מעבודות הסיתות.

עבודות הסיתות הללו מעידות על אמנים מהמעלה הראשונה. שכן, סיתות באבן הבזלת הקשה מצריך מיומנות רבה מאוד. בכך, אפשר אולי להבין שהעיר כורזים הייתה עשירה דיה, כדי להעסיק בבניית בית הכנסת שלה אמנים מוכשרים כל כך.  בבית הכנסת תוכלו לראות גם שרידים ושחזורים של פריטים מיוחדים, כמו כס מפואר וכתובות שונות.

מקווה טהרה ובתי בד
מקווה הטהרה הוקם גם הוא במרכז העיר, תוכלו לראות את שרידי קירותיו ואת הבור, ששימש ככל הנראה כמאגר המים של בריכת המקווה.

בתי הבד לייצור שמן הזית – היוו מקום חשוב  בעיר, ויש שלושה בתי בד כאלה הפזורים בעיר כורזים. כיום, ניתן לראות שחזור יפה ומלמד של בתי הבד האלה, ולהבין מעט כיצד פעלו בתי בד עתיקים.

בתי קשתות ובתי מגורים
בסיור בין העתיקות תוכלו להיכנס גם לשני בתים של עשירי העיר, על הקירות שלהם והסמטה המרוצפת שעברה ביניהם.  מבני מגורים אחרים מיוחדים בעיר, הם מבני קשתות. שניים ממבנים אלה שרדו באופן מעורר פליאה, ונותרו מתנשאים על שלוש הקומות שלהם. אלו הם למעשה שלוש קשתות שנבנו זו מעל זו, כשבניהם חלונות.

בסיור בגן הלאומי כורזים תמצאו עוד מספר פריטים ארכיאולוגים שיעזרו לכם ללמוד עוד קצת על העיר ועל החיים באותה תקופה בארץ ישראל.  המקום נמצא כ-34 ק"מ מאתנחא באפיק, והנוף הנשקף ממנו אל עבר הכנרת והגולן וגם הגליל – הוא נוף מרהיב ונפלא.