פארק הירדן

פארק הירדן

בצפון הכנרת, רגע לפני שנהר הירדן משלב את מימיו במימיה – שוכן פארק הירדן; מרחק 27 ק"מ בלבד מאתנחתא באפיק. כאן בפארק הירדן המשתרע על כ-1000 דונמים – תמצאו: המון מים, צמחיית נחלים שופעת וחורשות אקליפטוסים גדולים, מבחר מסלולי הליכה וגם כמה אתרים ארכיאולוגים מעניינים.

אריכאולוגיה והסטוריה
בתוך פארק הירדן נמצאים מספר אתרים ארכיאולוגים שכדאי לראות.

  • תל בית צידא – זוהי עיר שרוב שרידיה מיוחסים לממלכת גשור. אך לא רק – העיר קשורה גם למשפחת דוד המלך, ועליה מדובר בימי בית שני. למקום מיוחסת גם חשיבות נוצרית לא מעטה. כיום, ניתן לצעוד בתל ולעבור בין שערים ושרידי חומות וארמונות, ולשוטט בהריסות העיר – ועם קצת דמיון אפילו לשמוע את קולות השוק וקריאות הרוכלים.
  • טחנות הקמח – בחלק הצפוני של פארק הירדן ישנן כ-12 טחנות קמח. חלקן חבויות אמנם באדמה ורק חלקן העליון נראה לעין, אך אחרות חשופות יותר; ושתיים מהטחנות שוחזרו שחזור נהדר, ואיתן שוחזרה גם אמת המים בת 600 המטרים שהובילה את המים לטחנות – כדי שאלה יוכלו לבצע את עבודת טחינת החיטה כראוי. למעשה, עד 1967 היו עדיין הטחנות בשימוש, ולפיכך – ניתן ליהנות גם מהבוסתנים הרבים שפזורים סביב טחנות הקמח. זה מקום נפלא ליהנות בו משפעת המים הזורמים, כשמסביבכם צמחייה רבה ורעננה, וטחנות הקמח על האבנים הקטנות והקשתות שלהן, המוסיפות נופך כמעט רומנטי לכל החוויה.

מסלולי הליכה
שישה מסלולי הליכה שונים מצויים ברחבי פארק הירדן. המסלולים משתנים באורכם, ונעים בין 10 דקות לשעה וחצי. הם עוברים בין האתרים השונים, וכל אחד עם דגש על מקום אחר בפארק. המסלול הקצר ביותר, המגיע לעין משפע – מעיין רב יופי בין צל עצי דקלים, שבו אוהבות הצבות להטיל ביצים בקיץ – גם מונגש לכיסאות גלגלים.