פרחי הסתיו והחורף של עין שוקו

פרחי הסתיו והחורף של עין שוקו

אם תחפשו בווייז את השם "עין שוקו" בוודאי לא תמצאו דבר. הסיבה לכך היא שהשם של המעיין הקטן ועטוף הנוף והצמחייה הזה – אינו שם רשמי. יש מי שקורא למעיין א-תינה או בשמו העברי מעיין התאנה – אך, עדיין לא ניתן לו שם רשמי על הנייר.

אבל בכל זאת, מי שרוצה להגיע לראות פריחה מדהימה של סתיו וגם חורף בשילוב עם נוף מרהיב – ייסע מאתנחתא באפיק מרחק של 6 ק"מ בלבד על הכביש היפה עד לבית הקברות של קיבוץ מבוא חמה, ושם יש להחנות את הרכב ולצאת לטיול קצר ומלא יופי אל עין שוקו.

למה בכל זאת עין שוקו?
השם עין שוקו ניתן למעיין הקטן והחביב הזה לזכרו של סמ"ר מתן גדרי, בן מושב מולדת שנפל ב-2003 בקרב בחברון. הכינוי של מתן גדרי, כפי שבוודאי ניחשתם היה: שוקו, ולכן נקרא המקום – עין שוקו. כבר עלתה הצעה שאם ייקרא למעיין שם רשמי – עדיף שייקרא דווקא עין גדרי – שמצרף את שם משפחתו של מתן, יחד עם חמת גדר הקרובה.

נוף מרהיב של מצוקי האון
מצוקי האון מהווים את אחד מהמתלולים הגדולים ביותר בארץ. זהו מתלול היורד בחדות בזלתית מהגולן ועד לכנרת. מהאוטו שנעצר בחניית בית הקברות של מבוא חמה נצא בשביל המסומן צהוב-ירוק-צהוב ("גולני"), עד שנגיע לשער. משם נפנה שמאלה בירידה במצוקים החושפים בפנינו את הנוף המרהיב. בצומת הדרכים הבא נראה סלע המכוון אל המעיין ומשם נמשיך עד לאקליפטוס הענק שנותן בנדיבות מצילו הרב לעין שוקו.

פריחות של חורף וגם של סתיו
בדרככם מהרכב ועד עין שוקו ילוו אתכם שיחי שיזף וליבנה רפואי. ובאוקטובר ונובמבר עולות החלמוניות ופורחות ומקשטות במלוא צבען הצהוב. בנובמבר מצטרפת אל החלמוניות גם סתוונית היורה עם הסגלגל העדין שלה. וכאן על מצוק האון התלול מקדימות גם הרקפות המלכותיות והביישניות לפרוח כבר מאמצע אוקטובר. בפברואר יצטרף לחגיגה גם החלבלוב המגובש, שמנקד את הסביבה בפרחים צהובים, הניבטים מתוך השיח העגלגל.

מה עוד יש לומר? חגיגה של פריחה בעין שוקו. טיול קצר ומומלץ!