רכס בשנית ואביב של פריחה

רכס בשנית ואביב של פריחה

זה היה פעם הר געש פעיל וחם. אבל, זה היה לפני המון זמן. היום, מה שנשאר פה מאותם הימים הגועשים – זה רכס בזלתי ושחור לתפארת, המאפיין כל כך את רמת הגולן היפה. אך, בנוסף לאבן הבזלת יש כאן גם מסלול משפחתי מלא נופים, פריחות אביב, אלונים וגם שרידי כפר צ'רקסי. אז, בואו ונצא לטייל!

טורבינות מייצרות חשמל
המסלול הנחמד שלפנינו הוא מסלול קווי קליל של 4 ק"מ, כך שהוא מבקש להשאיר רכב אחד בקצה המסלול, או לחזור בנקודה מסוימת לנקודת ההתחלה, לבחירתכם. אם תרצו להשאיר רכב אחד בקצה המסלול – סעו לאורך כביש 98 צפון, וכ-3 ק"מ אחרי אלוני הבשן פנו ימינה לסימון שבילים ירוק, והחנו בהמשך את הרכב במקום נוח שלא יחסום מטיילים אחרים, כמובן.

תחילת המסלול, לעומת זאת, היא מהחנייה הסמוכה להר בני צפת (כ-37 ק"מ מאתנחתא באפיק), ושם תפגשו טורבינת רוח גבוהה ומרשימה. הטורבינה הזו שהוקמה ב-1985 – הייתה חלק ממחקר שהוכיח, מעל לכל ספק, שברמת הגולן ניתן לייצר חשמל בכמות יפה – באמצעות טורבינות רוח. ואכן, כ-4 ק"מ משם, על הר בני רסן – הציבו 10 טורבינות רוח, שמייצרות חשמל לכ-12 אלף נפש בשנה ביישובי הסביבה.

מהר בני צפת היפיפה, המתנשא לגובה של כ-1000 מ' מעל פני הים – ישנה תצפית מרהיבה הפורשת מדרום את הרי גלעד שבממלכת ירדן, ואת חבל הארץ הפורה ביותר בסוריה – חורן, מקום הולדתו של אברהם אבינו.

פריחות אביב בכחול וסגול
המשך המסלול הירוק, בין סלעי הבזלת ומול הנוף הפתוח, יפגיש אתכם עם סתווניות וחלמוניות בסתיו, ובסוף האביב – אפריל ומאי, מנוקדת הדרך בכחול העמוק של המרווה הכחולה, שעומדת מסועפת וזקופה בגובה של כ-30 ס"מ. עליה גדולים ופרחים ענוגים פורחים לאורך גבעולה העדין. לצד המרווה הכחולה תפגשו גם את הבקיה דקת העלים בתקופה זו של פסח עד סוף האביב, שצובעת מרבדים רחבים בסגול עשיר ומשובב לב.

וממש בסוף הדרך – מחכים לכם שרידים של כפר צ'רקסי, שהוקם כאן ע"י הצ'רקסים שברחו מקווקז במאה ה-19, אך עזבו את הכפר ב-1967. הם נטעו כאן בוסתנים ועשו סדר מופתי במורדות רכס חזקה. יש כאן אפילו בית שמתוכו נובע מעיין, אולם כיום עדיף שלא לנסות להיכנס אל הריסות המבנה. נקווה שבעתיד יוסדר המקום גם לביקור ושכשוך במעיין.

וכעת, הרימו ראשיכם אל עצי הצפצפה המכסיפים וצעדו לשם – כי שם מחכה לכם סוף המסלול, והמכונית השנייה – שתיקח אתכם חזרה למנוחה מפנקת ומרגיעה – באתנחתא באפיק.