תל בית צידה בכל עונות השנה

פעם הייתה פה עיר. מתי פעם?

 • גם בתקופת הברונזה הקדומה (כשלושת אלפים שנה לפנה"ס)
 • גם בתקופת הברזל – שזה תקופת בית ראשון (כאלף שנה לפנה"ס)
 • וגם בתקופה ההלניסטית (כשלוש מאות שנה לפנה"ס)

ועכשיו מה יש שם?

חורבות ושרידים של היישובים שהיו שם פעם. מקדשים וחומות. כלי בית ותכשיטים נמצאו שם. כלים ששימשו לדיג. ועוד כמה הפתעות.
עיר שוקקת ומפורסמת

 • ממלכת גשור
  בתקופתו של דוד המלך, הייתה בדרום רמת הגולן ממלכה, שנקראה מלכת גשור. מסתבר שבימים ההם די היה במלכות על כמה קילומטרים כדי להיקרא ממלכה. בית ציידה, שנקראה אז "צר" – הייתה העיר של הממלכה הזו. אבל, העיקר בסיפור הזה הוא שבתו של מלך גשור, היא מעכה – התחתנה עם דוד המלך – ובנם אשר נולד להם הוא לא אחר מאשר אבשלום. איש יפה טוהר, שחייו היו קצרים, אך סוערים מאוד. מהריגתו את אמנון אחיו אשר אנס את תמר, ועד למרד שלו באביו דוד המלך, ועוד כמה עניינים מורכבים מאוד בדרך.
 • ניסים נוצריים
  במאה הראשונה שלפני הספירה הפכה בית ציידה לעיר המרכזית באזור, ובה נולדו שלושה משליחיו הנאמנים של ישו. שם חולל ישו גם נס שנקרא: נס הלחם והדגים. שבו ישו הצליח להאכיל 5000 אנשים רעבים. במה? בחמש כיכרות של לחם ובשני דגים בלבד. לא משנה שאחרי הנס הגדול הזה הוא החליט דווקא לקלל את אנשי העיר בית ציידה, מכיוון שלא שמעו בקולו…
 • המרד הגדול ברומאים
  במאה הראשונה בזמן המרד הגדול ברומאים, בהנהגתו של יוסף בן מתתיהו, התחולל פה קרב רציני שבסופו הפסידו המורדים, והרומאים סיימו את כל העניין הזה בהחרבת העיר הגדולה והשוקקת שעמדה כאן לתפארת שנים רבות לפני כן.

ומהעיר הזו, נשארו כאמור שרידים נפלאים. שער העיר על רחבתו המרוצפת ורחבת הארמון עם אבני הבזלת שממנו נבנה הארמון וכמה בתי מגורים ומקדש.

התל נמצא ליד צומת בית צידה, כ- 25 ק"מ בלבד מאתנחתא באפיק. ממליצים לכם לבוא לראות בעצמכם – את כל ההפתעות. טיול שמתאים לכל העונות, וגם לילדים ומשפחות.